Головне меню

Подати звернення

До уваги землекористувачів: методи та способи боротьби зі слимаками

  Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області подає до увагириlumak64gdb землекористувачів інформацію про способи боротьби зі слимаками, котрі у роки масового розмноження заподіюють значної шкоди овочевим, ягідним та декоративним культурам, в тому числі спричиняють зараження їх деякими видами грибкових захворювань.

  Слимаки - це група наземних легеневих молюсків з частково або повністю редукованою раковиною. Равликів, позбавлених раковини, називають ще голими слимаками. У нашій країні їх зустрічається близько 100 видів.
Найбільш шкідливі відносяться до сімейств аріонід або лімацид.
  Слимаки ведуть активний спосіб життя лише при достатньо високій вологості грунту. У роки з вологим літом зазвичай є їх масова поява.
  У посушливі роки, коли грунт сильно підсихає і вологість його різко падає, слимаки втрачають вагу, робляться млявими і погано харчуються, намагаються проникнути в грунт по тріщинах і різного роду ходів як можна глибше або ж ховаються під усілякі укриття, де вологість вище. При тривалій посусі слимаки оточують себе коконом, що складається з частинок грунту, скріпленої висохлим слизом, і в ньому перечікують несприятливий період. В цей час багато особини гинуть і чисельність шкідників різко скорочується.
  У роки масового розмноження, яке спостерігається останніми роками, слимаки заподіюють значної шкоди овочевим і ягідним культурам.
  Крім того, пошкоджуючи рослини, слимаки сприяють зараженню їх такими хворобами, як сіра гниль суниці, несправжня-борошниста роса гороху та ін. Це відбувається тому, що слимаки переносять спори грибів - збудників хвороб. І потім пошкодження, завдані слимаками, - це відкриті ворота для проникнення грибної та іншої інфекції.
  Методи захисту. Механічний метод боротьби зі слимаками - розкладка пасток і подальше знищення присутніх під ними шкідників. Встановлюють пастки (обрізки дощок, шматки фанери або картону, мішковину, пучки трави) в суху погоду. Щоб слимаки збиралися під пастками, ділянку, на якій їх встановлюють, і це особливо важливо, не поливають 5-7 днів, поки не підсохне верхній шар грунту. Після цього по периметру і центру ділянки через 10-15 м один від одного розкладають пастки, а грунт під ними рясно поливають. На наступний день зібраних під укриттями молюсків обливають окропом або посипають мінеральними добривами. Через 1-2 хв, як тільки равлики скинуть з тіла слиз і почнуть розповзатися, їх обробляють повторно. Пастки переносять на нове місце, не забувши при цьому зволожити під ними грунт.
  Процедуру повторюють через 2 - 3 дні, після чого чисельність шкідників повинна знизитися і під пастками будуть ховатися лише поодинокі особини.
  Потрібно постійно очищати ділянки від каміння, бур'янів, бадилля, обривків поліетиленової плівки, мішковини, під якими скупчуються шкідники. Привертають слимаків і загущені посіви (посадки) рослин: тут створюється сприятливий для них вологий і прохолодний мікроклімат.
  Так що утримання нормальної густоти стеблостою, особливо в дощові роки запорука не поширення шкідника.

Народні засоби боротьби проти слимаків:

- Чудовим засобом для відлякування слимаків вважаються подрібнені річкові ракушки з гострими краями, які розсипають стрічками між грядками.
Але на цьому боротьба з городніми слимаками не буде до кінця ефективною, якщо не захистити землю від слимаків з сусідніх ділянок.
- Для цього по межі своєї території слід насипати три смуги, на відстані 15 см один від одного, – гашене вапно, гірчицю або суперфосфат. Як показує народний досвід, здолати такі перешкоди не може жоден слимак.
- Використовувати приманки з різаних бульб картоплі. Їх вечорами треба розкладати поряд з рослинами, що захищаються, а рано вранці знищувати разом із слимаками.
- Пригостіть пивцем! Слимаки і равлики не можуть встояти перед пивом. Цією пристрастю можна скористатися, вриваючи в землю склянки й наполовину наповнивши їх пивом. Особливо непомірні просто тонуть у пиві, більш помірні «відвалюються» поряд з «цілющим джерелом». Розставити їх вечором по периметру території, що захищається, і шкідники просто потонуть в них! Спосіб оригінальний і, як виявилося, дуже дієвий - два-три таких «застілля» і можна до кінця сезону забути про слимаків.
  Під рослинами томата, перцю або баклажанів, до яких слимаки великі любителі, можна розкладати висушені рослини кропиви. Слимаки їх бояться, і якщо кропиви досить багато, то віддадуть перевагу обійти це місце стороною.
  Дуже їдка речовина для слимаків сажа. Вони не люблять сухої тирси, уникають місць, обмазаних дьогтем. Чагарники від них охороняли, зробивши у підошви стовбура кільце з вати, в п'ять см шириною і обмазавши його дьогтем або клейкою смолою.
Восени, після збирання врожаю, дуже важливо не залишати на ділянці ніякої рослинності, якою можуть харчуватися слимаки. При дотриманні цього правила шкідники будуть позбавленими їжі у вкрай важливий для них період розмноження, відкладуть менше яєць і їх чисельність в майбутньому році буде невисокою.
Проте не завжди вдається вберегти рослини за допомогою цих прийомів.
При високій чисельності слимаків не обійтися без хімічних препаратів.
  Можна посипати землю порошками наприклад, дрібно стовченим залізним купоросом змішаним з піском, слимаки гинуть від зіткнення з цією сумішшю, а також вапно, мелений суперфосфат. Однак у вологу погоду ефективність їх низька: слимаки легко очищаються від попадання на них їдких частинок завдяки рясному слизовиділенню.
  Що стосується хімічного методу боротьби, то на даний час в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» для роздрібного продажу населення зареєстроване інноваційне мікродобриво з лимацидним ефектом «Авангард А Антислимак» - норма витрати препарату 30г на 30-40 м2 (рівномірне внесення в рядки, не ближче ніж 20см до рослин в місцях пересування та розмноження слимаків), а також Нупрід 600, ТН (суниця, розсада, картопля) - 4-8 мл на 1 літр води, внесення препарату до суміші (бовтанки), що складається з глини, перегною та води (у співвідношенні 0,7 кг, 0,8 кг, 1,0 л відповідно), в яку занурюють кореневу систему розсади перед її висаджування у грунт
картопля - 1,5-2,5 мл на 10 кг бульб (Замочування бульб перед висадкою в грунт (150-200 мл робочого розчину на 10 кг бульб)
 Сподіваємося, що хоча б один із запропонованих способів буде працювати на благо вашого городу, і слимаки перестануть бути для вас проблемою.

Гаряча лінія

Календар

Листопад 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Пошук