Чума свиней африканська

Чума свиней африканська (African swine fever)

Хвороба Монтгомері — одна із найбільш небезпечних інфекційних хвороб свиней, що набула значного поширення в європейських та азійських країнах, обов'язкова для реєстрації у Всесвітній організації охорони здоров'я тварин. Характеризується високою смертністю свиней, значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свинарських господарств, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних заходів і знищення поголів’я свиней у разі занесення збудника, а також запровадженням торговельних обмежень, з метою недопущення поширення хвороби.

Чума свиней африканська (лат. Pestis africana suum, ЧСА) — заразна вірусна геморагічна хвороба свиней, з гострим, підгострим, хронічним чи безсимптомним перебігом, що характеризується лихоманкою, ознаками геморагічного діатезу, ціанозом шкіри, некротичними та дистрофічними змінами в паренхіматозних органах, високою смертністю, що призводить до значних економічних збитків. Фото клініки й пат змін при ЧСА та детальний опис представлено в компендіумі CABI та фотогалереї університету штату Айова.

ЧСА — включена до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин в Україні, списку інфекційних хвороб тварин обов'язкових для повідомлення в ВООЗт та списку хвороб ВООЗт зі стратегією ліквідації.

Однак, як зазначають міжнародні експерти: Клаус Депнер, Аго Пертель, Вітторіо Губерті (жовтень, 2016), Зігмунт Пейсак (2017) Маріус Масіуліс (2018) ЧСА, (Генотип ІІ, що циркулює у східній Європі) не є хворобою з високим ступенем заразності, оскільки не проявляє ознак швидкого поширення в стаді сприйнятливих тварин. Тобто, ЧСА, на відміну від Ящуру, Грипу чи Чуми свиней класичної — це інфекція, що повільно поширюється в стаді та можуть пройти тижні, а то й місяці, до того, як інфікуються усі сприйнятливі тварини. Зазвичай першими страждають 1-2 свині, і лише згодом вірус поширюється на усе стадо. «Типові» клінічні ознаки хвороби спостерігаються уже тоді, коли заражена значна кількість свиней.

Доктор Яо та його співробітники з PIC, New Hope Liuhe та Кембридзького університету (Проект моніторингу здоров'я свиней Боба Моррісона — Центр ліквідації хвороб свиней, університет Міннесоти) описали реалізацію стратегії раннього виявлення ЧСА, розмежування приміщень, станків та кліток для утримання свиней на зараженій вірусом Чуми свиней африканської (ASFV) фермі, локального видалення та забою хворих і підозрілих у зараженні тварин, підкреслюючи важливість посилення біозахисту у господарствах та заходів швидкого реагування на вірус у популяціях свиней.

Детальніше про ⇒ Чуму свиней африканську ››

 

 

ЗМІ про ЧСА

Контакти компетентних органів

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачівТел.: +380442794948

Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветсанекспертизиТел.: +380443775385

Роль ФАО та етапи протидії ЧСА в Україні 2012 - 2020 роках >>

Всесвітня інформаційна система охорони здоров'я тварин ВООЗт

Унікальна комплексна база даних, для збору повідомлень та поширення інформації про стан здоров’я тварин у світі. Ці дані відображають інформацію надану ветеринарними службами країн-учасниць ВООЗт та країн і територій, що не входять до ВООЗт, про хвороби домашніх тварин і дикої фауни, включені до списку, а також про несподівані хвороби та зоонози.

Корисні матеріали

Цей ресурс створено в рамках проекту технічної допомоги ФАО «Розбудова потенціалу раннього виявлення та реагування на Чуму свиней африканську в Україні» з метою інформування ветеринарів, власників свиней та свинарських господарств з різним рівнем біозахисту, а також фермерів, мисливців, м'ясників, перевізників і пересічних громадян про стан та ступінь загрози ЧСА в Україні та світі, особливості її розпізнання, недопущення занесення і ліквідації у разі виникнення та ознайомлення з передовим досвідом в організації протиепізоотичних заходів.

Він містить компоненти ГІС (картографію, просторові дані, їх вебвізуалізацію та аналітику), що забезпечують комфортне внесення даних в систему з наступною їх візуалізацією та передбачає активну співпрацю лікарів ветеринарної медицини із власниками тварин та підконтрольних компетентному органу об'єктів.

Сподіваємось, він стане надійним джерелом оперативної та довідкової інформації для зацікавлених сторін, покращить інформованість суспільства і надасть змогу об'єктивно оцінити зусилля фахівців.

Динаміка випадків ЧСА в Україні — 2012-2024 рр.

ЕКСПЕРТИ ТА КОНСУЛЬТАНТИ