Головне меню

Подати звернення

Референтне ціноутворення – шлях до вдосконалення системи забезпечення ефективними та доступними лікарськими засобами

  Як інформує Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, з 1 січня 2017 рокуghth6y56y44 запроваджується система референтного ціноутворення у сфері державного регулювання цін на лікарські засоби. МОЗ встановлюватиме референтні ціни на лікарські засоби, в межах яких визначається оптово-відпускна ціна. Крім того, затверджено перелік країн, дані про ціни на лікарські засоби в яких використовуються для встановлення референтних цін.
 На сьогодні державне регулювання цін на ліки запроваджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 р. №955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення».
Відповідно до цієї постанови на ліки, які включені до Національного переліку основних лікарських засобів (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», встановлені граничні постачальницько-збутові надбавки в межах 10 відсотків до оптово-відпускної ціни та граничні торговельні (роздрібні) надбавки в межах 25 відсотків до закупівельної ціни.
Національний перелік основних лікарських засобів містить 215 позицій ліків за міжнародними непатентованими або загальноприйнятими назвами (МНН) діючої речовини.
  На лікарські засоби і вироби медичного призначення, що придбаваються за бюджетні кошти, і постачальницько-збутова, і роздрібна надбавка можуть складати до 10 відсотків кожна. При цьому, закупівля за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється закладами охорони здоров’я лише на медпрепарати, ціни на які задекларовані в установленому порядку та внесені Міністерством охорони здоров’я до реєстру оптово-відпускних цін. Інформація по реєстру офіційно оприлюднюється на сайті МОЗ.
  З метою удосконалення та реформування системи у сфері забезпечення ефективними та доступними лікарськими засобами, 09.11.2016 р. прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 862 «Про державне регулювання цін на лікарські засоби», якою передбачено запровадження з 1 січня 2017 року державного регулювання граничних цін на лікарські засоби шляхом порівняння цін у референтних країнах (Польщі, Латвії, Словаччині, Угорщині, Чехії) та встановлення МОЗ референтних цін на лікарські засоби, в межах яких визначається оптово-відпускна ціна.
У постанові зазначено, що референтне ціноутворення здійснюватиметься на ліки, які включені до Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою КМУ від 25 березня 2009 року № 333.
  Таким чином МОЗ на підставі порівняння референтних цін буде визначати граничну ціну на ліки, що внесені до Національного переліку.
Дія цієї постанови поширюється :
- на лікарські засоби, що в установленому порядку зареєстровані в Україні, внесені до Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333 “Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 27, ст. 906; 2016 р., № 3, ст. 166) (далі - Національний перелік), вартість яких відшкодовується під час амбулаторного лікування осіб, що страждають на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет II типу, бронхіальну астму, і лікарські засоби, включені до переліку непатентованих міжнародних назв лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню (далі — лікарські засоби), крім діючих речовин (субстанцій) та лікарських засобів, які виготовляються в аптеках за рецептами лікарів (магістральними формулами) та на замовлення лікувально-профілактичних закладів із дозволених до застосування діючих та допоміжних речовин.
На лікарські засоби, закупівля яких повністю або частково фінансується з державного або місцевого бюджету, встановлюється гранична постачальницько-збутова надбавка (постачальницька винагорода) в розмірі 5 відсотків і гранична торговельна надбавка (націнка) в розмірі 15 відсотків з урахуванням податків та зборів.
   Заклади охорони здоров’я, які повністю або частково фінансуються з державного та/або місцевого бюджету, здійснюють закупівлю лікарських засобів, включених до Національного переліку, вартість яких підлягає відшкодуванню під час амбулаторного лікування осіб, що страждають на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет II типу, бронхіальну астму, і лікарських засобів, включених до переліку непатентованих міжнародних назв лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню.
  Постановою передбачено доручити МОЗ спільно з Мінекономрозвитку протягом місяця з дня набрання чинності цієї постанови затвердити Порядок розрахунку граничних цін на лікарські засоби.
  Також, згідно з постановою КМУ від 09.11.2016 р. № 863 «Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів» з 1 квітня 2017 року почне діяти механізм відшкодування (реімбурсації) вартості ліків, яких потребують хворі на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет ІІ типу та бронхіальну астму. До програми реімбурсації входять 21 МНН.
Як повідомляє МОЗ, актуальну інформацію щодо референтних цін можна буде отримати на офіційному сайті, де у відкритому доступі буде відкрита наявна інформація про:
- актуальні референтні ціни (ціни виробника), максимальні оптові та максимальні роздрібні ціни на лікарський засіб по кожному з 21 МНН;
- актуальні найнижчі ціни на лікарський засіб за МНН в Україні та медіанну ціну (ціна між найнижчою ціною лікарського засобу на ринку України та встановленою МОЗ референтною ціною на лікарський засіб).
Функції із здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на лікарські засоби покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
У разі недотримання суб’єктами господарювання запроваджених механізмів державного регулювання цін, до них застосовуються адміністративно-господарські санкції: вся необґрунтовано одержана виручка та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки підлягають вилученню до державного бюджету.

Гаряча лінія

Календар

Березень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Пошук