Головне меню

Подати звернення

16 листопада - міжнародний день відмови від паління

  Міжнародний день відмови від паління відзначається щороку в третій четвер листопада. Цю традицію започаткувалоtytynju Американське онкологічне товариство ще в 1977 році, оцінивши згубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку.
  Поява цього свята здоров'я цілком виправдана, оскільки статистика Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо даної проблеми не може не турбувати. Згідно з даними ВООЗ, у всьому світі 90% усіх випадків смертей від раку легенів, 75% смертей від хронічного бронхіту, а також 25% випадків смертей від ішемічної хвороби серця в тій чи іншій мірі викликані курінням людини.

  Більше того, практично кожні 10 хвилин вмирає курець. Експерти прогнозують, що буквально через 10 років цей показник смертності збільшиться до одного курця в 3 секунди.
  Цей день відзначають і в Україні. Це прекрасний привід задуматися над тим, що в цілому у нашій країні зараз курить десята частина жінок, більше половини всіх чоловіків, 53% старшокласників. Тому Міжнародний день відмови від куріння обов'язково пов'язаний з проведенням заходів, які сприяють боротьбі з цією згубною звичкою.
  Тютюнопаління - шкідлива звичка вдихання диму тліючого висушеного листя тютюну. Найважливішим компонентом тютюнового диму є нікотин. Регулярне вживання нікотину викликає тютюнову залежність. Тривале і часте паління тютюну завдає значної шкоди здоров'ю курців та оточуючих їх людей, що не палять, i тварин.
  Нікотин відноситься до нервових отрут. В експериментах на тваринах і спостереження над курцями дозволили встановити, що нікотин в малих дозах збуджує нервові клітини, сприяє підвищенню частоти дихання і серцебиття, порушенню ритму серцевих скорочень, виникнення нудоти і блювання. У великих дозах він гальмує, а потім паралізує діяльність клітин ЦНС. Розлади нервової системи проявляються зниженням працездатності, тремтінням рук, ослабленням пам'яті. Нікотин впливає і на залози внутрішньої секреції, викликаючи спазм судин, підвищення артеріального тиску та частоти серцевих скорочень. Згубно впливаючи на статеві залози, він веде до розвитку у чоловіків статевої слабкості – імпотенції.
  Монооксид вуглецю (чадний газ, СО) при надходженні і організм викликає кисневе голодування, тому що порушує здатність еритроцитів переносити кисень від легень до всіх органів і тканин, через що у людини виникає задишка. При курінні регулярне надходження СО в організм веде до зниження можливостей дихальної системи і до обмеження фізичної активності. Саме тому при курінні мозкові клітини отримують менше кисню, і розумова працездатність знижується. Зрозуміло, що куріння також несумісне із заняттями фізичною культурою і спортом.
  Тютюновий дьоготь є надзвичайно сильним канцерогеном. Після викурювання цигарки його добре видно на фільтрі у вигляді коричневого нальоту. Але, викурюючи в день по пачці навіть так званих «легких» цигарок (в яких вміст тютюнового дьогтю знижений), за рік людина вводить в свій організм до 700-800г тютюнового дьогтю. Тому не дивно, що рак губи у курців зустрічається у 80 разів, легень у 67 разів, а рак шлунка – у 12 разів частіше, ніж в осіб, що не курять. Саме тютюновий дьоготь має найбільш руйнівний вплив на піднебінні мигдалики, руйнуючи їх клітини і викликаючи розвиток тонзиліту і більш часті ангіни.
  Щорічно у світі від хвороб, що виникають внаслідок тютюнопаління, помирають близько п’яти мільйонів чоловік. Тільки в Україні нікотин щодня забирає тисячу життів.
• Паління тютюну закупорює артерії і викликає серцеві напади та інсульт. Частота серцевих скорочень у курця на 15000 ударів на добу більше, ніж у людини, яка не палить, а доставка кисню до тканин значно знижена, оскільки судини звужені.
• Паління - основний фактор ризику захворювань органів дихання: хронічного обструктивного захворювання легень (хронічний бронхіт та емфізема), пневмонія.
• Тютюн і тютюновий дим містять більше 3000 хімічних сполук, більше 60 з яких є канцерогенними, тобто здатними пошкодити генетичний матеріал клітки і викликати зростання ракової пухлини. Давно доведено, що тютюн є причиною смертності від раку легені в 90% всіх випадків.
• Під впливом тютюнопаління знижується також і гострота зору. Вчені багато років говорили про шкоду паління для очей, але тільки сучасні дослідження змогли підтвердити гірку для курців правду: що містяться в сигареті речовини дійсно небезпечні для зору, через них порушується кровопостачання судинної оболонки та сітківки ока. Кожному курцеві, а особливо тим, у кого за плечима великий стаж вдихання тютюнового диму в будь-який момент загрожує утворення закупорки судин, а від цього можна повністю позбутися зору.
Шкіра людини, яка палить старіє швидше. Наприклад, показано, що шкіра сорокарічної жінки, яка курить багато років, може бути такою ж зруйнованої, як шкіра сімдесятирічної некурящої. Лікарі називають вид таких змін людської шкіри синдромом «тютюнового» обличчя.
• У чоловіків, що палять тютюн у 3 рази частіше зустрічаються випадки імпотенції в порівнянні з не курцями. Так і жінки, які палять страждають фригідністю в 2,5 рази частіше в порівнянні з тими, що не має цієї шкідливої звички. Це викликано тим, що нікотин сприяє звуженню судин статевих органів.
• Тютюнопаління завдає шкоди не лише фізичному, але і психологічному здоров’ю. Курці нервово виснажені більше, ніж інші. Вони розхитують свою нервову систему, живучи від сигарети до сигарети і готові спалахнути по незначному приводу. Внаслідок порушення правильного перебігу нервових процесів людина стає дратівливою, погано харчується, у неї розвивається, як кажуть, «важкий характер».
• Паління тютюну уповільнює реакції, робить їх менш чіткими. Слабшають увага, пам’ять, знижується інтелект. Людям, чиї професії вимагають пам’яті та уваги, швидкої реакції, треба пам’ятати, що паління знижує їх професійну працездатність і заважає зосередитися на роботі.
  Лише 25% тютюнового диму надходить в легені курця, інші 75% отруюють повітря, завдаючи шкоди оточуючим, – це явище отримало назву «пасивного куріння». Небезпечна для здоров'я людей, які не курять, концентрація тютюнового диму в повітрі закритих приміщень створюється при викурюванні всього лише кількох цигарок, тому члени сім'ї, в якій курить лише одна людина, пасивно «викурюють» до 10 цигарок на добу.
  13 березня 2012 року в Україні було остаточно схвалено закон про повну заборону реклами сигарет. Заборона стосується не тільки реклами, а й будь яких способів стимулювання продажів тютюнових виробів. Закон вступив в силу 17 вересня 2012 року.
З 4 жовтня 2012 року на упаковках сигарет в Україні розпочали друкувати фотоілюстрації із попередженням про хвороби, які можуть бути викликані тютюнопалінням.
  Поширеність щоденного куріння за останні 5 років в Україні суттєво зменшилась. Так, у 2005 році щоденно палили 62 % чоловіків (від 15 років і старше), а в 2010 вже 45 %. Кількість жінок-курців скоротилася майже вдвічі — з 17 % до 9 %.

Гаряча лінія

Календар

Листопад 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Пошук