Головне меню

Подати звернення

Найпоширеніші запитання

Відповідь

Приготування робочого розчину. Для приготування робочого розчину потрібна чиста водопровідна або колодязна вода. Вода зі ставків містить багато мулистих часток, які зв’язують діючу речовину препарату та зменшують його ефективність. Спочатку потрібно приготувати маточний розчин в окремій тарі в об’ємі 1/3 від необхідного. Пакет препарату відрізають по верхньому краю. Сипучі препарати висипають в ємкість з водою для маточного розчину ( тару спалюють ), рідкі препарати виливають і кидають в ємкість порожній пакет. Маточний розчин ретельно перемішують. Потім розчин переливають в оприскувач через спеціальне сито або марлю, доливають водою до потрібного об’єму.
Сумісність препаратів. При проведенні обприскування рослин часто виникає потреба провести обробки проти декількох шкодочинних об’єктів ( наприклад, фунгіцид та інсектицид ). Для цього готують бакові суміші: в один об’єм води додають 2 або 3 препарати. Але спочатку потрібно попередньо зробити тест на сумісність в невеликих кількостях. Обов’язково необхідно дотримуватись такого порядку розчинення препаратів:
Водорозчинні гранули → Водні розчини або Концентрати суспензії → Концентрати емульсії
Не бажано робити бакові суміші з препаратами, які містять мідь. Готовий робочий розчин необхідно використати в день приготування, суспензії – відразу після приготування.
Проведення обприскування. Плодові дерева починають обприскувати з верхівки крони, поступово переходячи донизу. Робочим розчином необхідно покривати не тільки верхню, а й нижній бік листка. Розпилювач має бути на відстані 0,5м від оброблюваної поверхні. Обприскують поверхню листя рівномірно до появи першої великої краплі, яка не стікає. Овочеві культури, суницю, які знаходяться під деревами і дозрівають, на час обробки закривають поліетиленовою плівкою. Не обробляють перед дощем або якщо на листі є роса. Кращий час для обприскування – вечірні години та рано вранці, коли понижена активність живих організмів у безвітряну суху погоду при температурі не більше +250С. Не проводити обприскування під час цвітіння, для запобігання пошкодженню квітів, отруєнню бджіл та корисної ентомофауни.
Для правильного та безпечного використання засобів захисту рослин на присадибних та дачних ділянках слід дотримуватись основних правил:
1. Обприскувати рослини, коли шкідник чи хвороба перебувають у найбільшій фазі (стадії). Для цього необхідно користуватися фенологічним календарем та вдатися до консультації спеціаліста.
2. Використовувати тільки дозволені до застосування на присадибних ділянках препарати.
3. Застосовувати препарати в оригінальних фірмових упаковках, що дасть змогу уникнути покупки фальсифікату.
4. Під час роботи з препаратами забороняється курити, пити або вживати їжу.
5. Дотримуватись загальних вимог індивідуального захисту, оберігати, згідно з рекомендаціями, домашніх тварин, бджіл та птицю під час роботи з засобами захисту рослин.
6. При потраплянні препарату на шкіру – зняти забруднений одяг, промити теплою водою з мило або слабким содовим розчином. При потраплянні в очі – ретельно промити їх великою кількістю води. При проковтуванні негайно звернутися до лікаря з упаковкою з-під препарату.
7. Зберігати препарати в закритих оригінальних упаковках в добре вентильованому захищеному від сонця і вологи місці при температурі не нижче 00С та не вище +350С. Зберігати окремо від продуктів харчування, кормів і питної води. Не допускати можливості доступу до препаратів дітей та домашніх тварин.

 

 

Відповідь

Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням - 300 м.
При застосуванні пестицидів за допомогою авіації необхідно суворо витримувати визначені ДСП 382-96 санітарно-захисні зони від ділянок авіахімічних обробок до інших об'єктів (населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання, тощо):
- 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;
- 2 км від рибогосподарських водойомів, відкритих джерел водопостачання, місць випасання домашніх тварин, об′єктів природно-заповідного фонду;
- 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, а також посівів с/г культур, які використовуються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших с/г робіт.

 

Відповідь

Сільгоспвиробники, які застосовують ХЗЗР під час цвітіння медоносних рослин, згідно статті 37 Закону України «Про бджільництво» зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані 10 км від оброблених площ письмовим повідомленням, а також по радіо чи через місцеву пресу. При цьому повідомити точну дату обробки, територію і культури, що будуть оброблюватися, назву препарату, форми і методи його застосування, ступінь і строки дії токсичності препарату і вказівку щодо строку ізолювання бджіл. Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись в сільській раді, на території якої вони знаходяться, своєчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі і при перевозках.
Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. Акцентується увага на необхідності прийняття мір по охороні бджіл від можливого отруєння.
На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл ( «небезпечний для бджіл» або «безпечний для бджіл»).
Обробку нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.
Для попередження зносу пестицидів, хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м/с (для дрібнокапельного) і 4 м/с (для крупнокапельного обприскування), при застосуванні аерозолю швидкість вітру не повинна перевищувати 2 м/с. Висота польоту літака повинна бути мінімальною. На кордонах ділянок, оброблених пестицидами, повинні бути виставлені знаки безпеки на відстані у межах видимості від одного знаку до другого, які повинні контрастно виділятися на навколишньому фоні. Знаки прибирають тільки після закінчення встановлених строків очікування. Строки ізоляції бджолиних сімей залежить від ступеня токсичності і періоду збереження активності пестицидів на рослинах. Вони можуть збільшуватися на 1-2 дні при пониженні температури і збільшенні вологості повітря відносно прийнятих норм в даній зоні. Більшість пестицидів втрачають свою токсичність і становляться безпечними для бджіл через 1-3 доби після обробки рослин і невелика група – через 5-7днів. Детоксикація на 3-7 добу наступає переважно після застосування інсектицидів. Найбільш небезпечною групою, що викликають порушення травлення у бджіл, а інколи і загибель всіх сімей на пасіці є інсектициди, доведено що приблизно в 95% випадках, а гербіциди в 4% випадках і 1% приходиться на інші групи пестицидів.
Юридичні та фізичні особи, які проводять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов’язані забезпечити їх охорону, дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєння. В Україні діє Інструкція по профілактиці отруєння бджіл пестицидами. Згідно статті 38 Закону України «Про бджільництво» відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин.
Хімічний токсикоз бджіл викликають пестициди, які застосовують при захисті сільськогосподарських культур від шкодочинних організмів. Отруєння бджіл спостерігається в весняно-літній період при масовій обробці посівів і садів. Отруєння виникає в результаті грубих порушень правил застосування пестицидів і санітарних вимог при обробці рослин пестицидами, а саме: відсутністю інформації для бджолярів про час, місце, характер хімічних обробок, проведення хімічних обробок у денний час при масовому льоту бджіл, обробітку сільськогосподарських рослин і садів у фазу цвітіння. Під час цвітіння плодово-ягідних рослин, ріпаку, гірчиці не можна проводити обробку пестицидами, інакше квітки можуть отримати опік, а бджоли і інші корисні комахи-обпилювачі загинути. Обробку потрібно проводити в фазу бутонізації. до цвітіння. Отруєння бджіл відбувається в деяких випадках і при дотриманні правил обробітку, наприклад:
- оброблювана не квітуча культура знаходиться поряд з квітучими медоносами;
знесення пестицидів з обробленої площі на сусідні медоносні угіддя;
- попадання безпосередньо на територію пасіки при застосуванні пестицидів методом авіації;
- нерідко отруєння бджіл наступає при споживанні роси з листя або міжвузлів.
Пестициди попадають в організм бджіл трьома шляхами: через шкірні покрови, разом з кормом та водою, при вдиханні повітря, насиченого пестицидами. На основі діючої речовини імідаклоприду зареєстровано багато препаратів проти шкідників озимої пшениці (хлібний турун, клоп шкідлива черепашка), картоплі (колорадський жук), ріпаку та гірчиці (ріпаковий квіткоїд) та багатьох інших. Препарати на основі імудаклоприду відносяться до 3 класу небезпечності для людини і 1 класу небезпечності для бджіл. Не можна забувати, що бакові суміші деяких пестицидів більш небезпечні для бджіл, ніж кожний окремо препарат. Перевищення встановленої норми витрати, збільшення концентрації робочого розчину може значно підвищити клас небезпечності препарату. Таким чином, правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження отруєння бджіл. Після закінчення строку детоксикації рослин відкривають льотки у 1-2 сім’ях: якщо на протязі 2-3 часів льоту признаки отруєння у бджіл не проявляються, відкривають льотки у всіх сім’ях. Вивезення пасік на період обробок до іншого місця медозбору відбувається на період 5 діб і більше на відстань понад 5-7 км від місць проведення авіаційних обробок , а при проведенні наземних обробок пестицидами на відстань 3-5 км.

 

 

Відповідь

Відповідно до стаття 18 Закону України «Про захист рослин» підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадян у сфері захисту рослин мають право:
- отримувати в установленому порядку повну та достовірну інформацію про появу, поширення, розвиток шкідливих організмів та їх шкодочинність;
- брати участь у розробці та обговоренні проектів цільових програм захисту рослин, вносити пропозиції з цих питань до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин;
- на відшкодування збитків, завданих їм внаслідок порушення законодавства про захист рослин.
Підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов'язані у сфері захисту рослин:
- проводити систематичні обстеження угідь, посівів, насаджень, продукції рослинного походження, сховищ тощо і в разі виявлення поширення шкідливих організмів інформувати про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин;
- додержувати технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення;
- допускати до робіт, пов'язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише осіб, які пройшли згідно з цим Законом спеціальну підготовку та мають на те відповідне посвідчення і допуск, що видаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин, щороку;
- своєчасно проводити комплекс профілактичних і винищувальних заходів щодо боротьби з шкідниками, хворобами і бур'янами;
- виконувати регламенти зберігання, транспортування та застосування засобів захисту рослин;
- використовувати відповідну техніку, обладнання та засоби громадської і особистої безпеки;
- відшкодовувати підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності та громадянам завдані їм збитки в установленому законодавством порядку;
- сприяти державним фітосанітарним інспекторам у виконанні
покладених на них обов'язків.

 

Відповідь

Для отримання посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного проведення робіт з пестицидами та агрохімікатами необхідно написати заяву та прослухати лекції профільного навчання.
Для отримання допуску на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами необхідно написати заяву та пройти медичний огляд.
Проходження навчання та медичного огляду є обов’язковим щороку!

 

 

Відповідь

Кожна партія насіння, призначена для реалізації, повинна супроводжуватися сертифікатами. Сертифікат на насіння – документ, що засвідчує сортові та посівні якості насіння. Сертифікат може бути виданий лише при умові, що насіння належить до сорту чи гібриду, котрі занесені до Державного реєстру сортів рослин , придатних для поширення в Україні. На придбане насіння діють гарантії протягом строку, визначеному у сертифікаті. Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння даним, зазначеним у сертифікаті. Цей документ повинен зберігатися на місці торгівлі, та пред’являтися за вимогою. Термін дії документів, що засвідчують посівні якості насіння становить 12 місяців, а упакованого у герметичну тару – 24 місяці. Дані про партії насіння, зазначені у супровідних документах, повинні відповідати інформації, яка зазначена на пакетах. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:
• схожість;
• виробника насіння, а також фірму, підприємця тощо;
• назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;
• культуру, сорт, (гібрид);
• масу, г або кількість насінин в пакеті. Шт.;
• номер насіннєвої партії;
• рік урожаю;
• документ про посівні якості насіння ( назва, № )
• коротку інформацію про культуру ( опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування ).
Для споживачів наголошуємо на необхідності зберігати квитанцію (фіскальний чек) на придбане насіння та пакети з під використаного насіння. При розкритті пакування намагайтесь не пошкодити місце, на якому вказаний номер партії. На вимогу споживача державним інспектором Головного управління Держпродспоживслужби в області може здійснюватися арбітражне (експертне) визначення посівних якостей насіння. У разі закінчення строку дії сертифіката арбітражне визначення не проводиться.
За порушення вимог Закону України «Про насіння і садивний матеріал» суб’єкти оптової і роздрібної торгівлі насінням несуть відповідальність згідно «Кодексу України про адміністративні правопорушення».

 

Відповідь

Саджанці плодово-ягідних культур можна придбати у розсадниках, садових центрах, на ринках, у випадкових продавців, які ведуть сезонну торгівлю вздовж доріг. Найчастіше буває так, що саджанці придбані вздовж доріг і на сезонних ринках, виявляються не того сорту. Тому рекомендуємо купувати садивний матеріал відомих торговельних марок, що добре зарекомендували себе, або за рекомендацією досвідчених садівників. Не «купуйтеся» на барвисту упаковку, також вас повинна насторожити реклама імпортних саджанців, адже вони можуть бути непридатними для вирощування у місцевих умовах. У продавця на саджанці, привезені з іншої області чи країни, має бути карантинний сертифікат, що підтверджує відсутність хвороб у даної партії саджанців.
Купуючи саджанці, ви повинні вміти їх вибрати. Багато хто вважає, що чим більший саджанець тим краще. Це поширена помилка. Дерева трилітки приживаються важче і ростуть набагато повільніше. Чим молодший саджанець, тим легше він приживається і краще буде рости, Оптимальним варіантом для садівника будуть дворічні деревця, які найкраще відчувають себе після посадки.
Вибираючи саджанець, потрібно уважно оглянути кореневу систему, коріння має рости у всі боки, не мати пошкоджень, наростів, вузлів, мати світле забарвлення, бути трохи вологим. Якщо коріння сухе, завітряне, то найімовірніше що саджанець не приживеться. На саджанці не повинно бути листя, кора на стовбурі не повинна бути зморшкуватою або зів’ялою. Якщо злегка дряпнути кору на 2-3 см вище кореневої шийки, то наступний під корою шар у здорового саджанця буде свіжого зеленого кольору.
Купуючи саджанці із закритою кореневою системо (контейнерні) треба (з дозволу продавця) обережно зняти контейнер, або оглянути коріння, що стирчить з отворів у дні, пошкрябати їхню поверхню. Деревина живого коріння - чисто-біла, підсушених і хворих – жовтувато-сіра, мертвих – коричнева або сіра.
Отже, при купівлі саджанців, рекомендуємо звернути увагу на такі поради:
• не купуйте саджанці з рук;
• кожна партія саджанців для реалізації має супроводжуватися сертифікатом на садивний матеріал (документ, що засвідчує походження, сортові та товарні якості);
• не купуйте спонтанно, подивіться довідкову літературу, порадьтеся з досвідченим садівником;
• саджанець має бути позначений етикеткою з назвою сорту. Дозволяється реалізація садивного матеріалу тільки тих сортів, котрі занесено до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні:
• навіть однолітній саджанець плодових культур повинен мати стандартний розмір не нижче 120 см від кореневої шийки, а кісточкових – не нижче 130 см.
• бажано, щоб бічні гілки плодових культур були рівномірно розподілені у різні боки:
• при виборі саджанців віддавайте перевагу потужному кореню перед потужним стовбуром:
• у саджанців малини навесні нижче кореневої шийки повинні пробудитися бруньки, що утворюють пагони заміщення:
• навесні бруньки зони розгалуження саджанців повинні бути непошкоджені під час транспортування

 

Гаряча лінія

Календар

Жовтень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Пошук