Головне меню

Прогноз фітосанітарного стану зернових культур у весняний період 2018 року

  За агрометеорологічними розрахунками поточного року, згідно середньобагаторічних даних, перехід середньодобовоїnhfdfhdtrdb57yd температури повітря через +5° у бік підвищення цьогорічної весни очікується 28 березня.
 Слід зазначити, що нестандартні погодні умови весняно-літніх періодів минулого року обмежили поширення та накопичення фітофагів, але, водночас, сприяли поширеному розвитку грибних хвороб.
 Тому необхідно проводити постійний моніторинг фітосанітарного стану посівів для своєчасного застосування заходів захисту.

 Пшениця озима та інші зернові культури. Враховуючи запас інфекції хвороб, за несприятливих умов перезимівлі озимих культур, є загроза ураження посівів хворобами, що особливо небезпечно для ослаблених перезимівлею рослин. Після танення снігу в посівах озимої пшениці слід звернути увагу на наявність снігової плісняви. Ранньовесняне підживлення посівів азотними добривами сприятиме підвищенню стійкості рослин до ентомофітопатогенного комплексу.
 Оброблення посівів фунгіцидами проти хвороб листя проводять, починаючи з фази кінець кущіння – вихід у трубку за появлення ознак хвороб і погодних умовах, сприятливих для їхнього розвитку (висока вологість повітря, тривалі і часті роси, дощова тепла погода з вітрами тощо) препаратами відповідно до «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
 Минулого року іржасті хвороби проявились у посівах усіх зернових культур, але переважно в пшениці озимій. У цьому році, враховуючи природній запас інфекції, слід очікувати проявлення всіх видів іржастих хвороб на зернових колосових культурах повсюди. За сприятливих погодних умов у період фаз виходу в трубку – наливу зерна (t0 11-180C періодичне випадання дощів), можливий розвиток хвороб від помірного до сильного.
 Борошнисту росу у минулому році виявляли в посівах озимої пшениці, озимого та ярого ячменю, вівса, що було обумовлено наявним інфекційним запасом збудника і сприятливими для його розвитку погодними умовами весняно-літнього періоду. У поточному році борошнисту росу в посівах зернових колосових слід очікувати повсюдно, а за умов теплої та вологої погоди в загущених посівах з високим рівнем азотного удобрення, ймовірний розвиток хвороби від помірного до сильного.
 Септоріоз листя щорічно у різному ступені уражує посіви озимих культур за весняного кущіння, зокрема пшеницю озиму за рахунок минулорічної осінньої інфекції. У поточному році септоріоз листя слід очікувати в зернових культурах за умов теплої дощової погоди за виходу в трубку - формування зерна.
 Гельмінтоспоріоз уражує переважно озимий і ярий ячмені, менше пшеницю, і проявляється у вигляді темно-бурої, рінхоспоріозної, смугастої та сітчастої плямистостей. Хворобу відмічали Галицький, Рогатинський, Снятинський райони за весняного кущення, а в подальшому за сприятливих погодних умов (тепла, волога погода) у травні-червні вона набула масового прояву. У поточному році за сприятливих погодних умов весняно-літнього періоду (часті дощі, висока вологість повітря і температура 15-200С) також ймовірний розвиток гельмінтоспоріозних плямистостей в посівах ячменів від помірного до епіфітотійного.
 Щодо шкідників, у минулому році спостерігалося зниження інтенсивності розмноження й заселення посівів клопом шкідливою черепашкою, що обумовлено, насамперед, нестійким температурним режимом у весняний період, який спостерігається в останні кілька років. Заселення посівів клопами було розтягнутим і відбувалось із запізненням, фенологічно – від початку до завершення трубкування, що не сприяло дружньому відкладанню яєць і відродженню личинок в оптимальні фенологічні строки. Але, враховуючи високу репродуктивну здатність черепашки до розмноження та за ранньої, теплої погоди весни, без різких коливань температур, сприятливого гідротермічного режиму літа, можливий масовий спалах чисельності шкідника в 2018 році.
 За відповідних погодних умов (недостатня глибина промерзання ґрунту взимку, сприятливі