Головне меню

До уваги садоводів: весняний захист плодових насаджень

  Весняний період у садах - один із найвідповідальніших та напружених у догляді за деревами, коли обов’язково4а67пам6п6раонекмппп потрібно починати роботи із захисту плодових насаджень від шкідливих організмів - комах-шкідників, кліщів, збудників хвороб, мохів, лишайників.
 З урахуванням початку розвитку всіх цих організмів боротьбу з ними необхідно починати до розпускання бруньок. Це зазвичай буває у так званий період лютнево-березневих «вікон».

  Багато шкідників, наприклад, різні види щитівок (комовидна, несправжньокаліфорнійська, сливова та інші), а також деякі види попелиць, кліщів, медяниць пробуджуються після зимової діапаузи вже за температури +7-8оС, а з настанням +12 +14оС починається період активної шкодочинності весняних поколінь.
  У цей же період активізуються збудники хвороб, ріст мохів та лишайників. Тому в ці дні («вікна») потрібно виконати ряд операцій, спрямованих на захист плодових дерев від шкідливих організмів.
 Насамперед слід почати весняне або закінчити осінньо-зимове обрізання дерев, метою якого є освітлення крони дерева, видалення старих (які вже плодоносили) та пошкоджених хворобами пагонів, а також забезпечення оптимального навантаження майбутніми плодами. Цей захід не тільки має агротехнічний, механічний напрям, а й знижує до відповідного рівня шкідливість фітофагів, що зимують на гілках дерев, - яйцекладки шовкопрядів, гнізда із засохлого листя білана жилкуватого та золотогузки і деяких інших шкідників. Одночасно зачищають, збирають та знищують стару відмерлу кору, замазують садовим варом тріщини, морозобоїни, дупла, де також зимують кліщі, попелиці, гусінь яблуневої плодожерки та інших видів лускокрилих. Обов’язково потрібно збирати та знищувати опале листя, бур’яни, де можуть зберігатися збудники хвороб, такі як парша, борошниста роса, лялечки та гусінь у мінах листомінуючих молей.
  Розпушення грунту в пристовбурових колах на глибину 15-20 см знищує личинок пильщиків, що перезимували, та частину популяції яблуневої і грушевої плодожерок, яка залялькувалася у ґрунті. Наступним кроком є застосування інтегрованої системи захисту насаджень від захворювань та шкідників. Упродовж останніх років розвиток грибних захворювань у саду став більш раннім, і починається він ще до цвітіння. Значні перепади між денними і нічними температурами, унаслідок яких утворюється роса, сприяє ранньому розвитку моніліозу.
  Враховуючи те, що ранньою весною у випадку обробітку контактними фунгіцидами на рослині наступного дня утворюються значні незахищені ділянки (квітки, листя та пагони яблуні ростуть швидко), ранній захист яблуні необхідно базувати на системних препаратах, які мають трансламінарну дію і тривалий час захищають рослину. Розвиток інфекційних захворювань починається з ураження рослин збудником хвороби. Безпосередньо після ураження розвиток захворювання упродовж певного періоду протікає приховано, без зовнішніх ознак, і лише через деякий час на уражених органах або на всій рослині проявляються симптоми хвороби. Серед найбільш поширених і небезпечних захворювань яблуні в Україні є парша, борошниста роса, моніліоз та альтернаріоз.
  З хімічних засобів захисту в цей період високоефективним є Препарат 30 В (індустріальне масло), яким бажано обприскувати крони, скелетні гілки та штамби дерев за норми витрати препарату 600-800 мл на 10 л води.
  Це фактично новий препарат вітчизняного виробництва, він безпечний для людини та навколишнього середовища. Діє за принципом асфіксії, тобто, покриваючи тонким шаром масляної плівки поверхню кори гілок та штамбу, він не дає змогу дихати шкідникам, що перезимували. Останні без доступу повітря задихаються та гинуть. Така дія зберігається тривалий час - до 30 і більше діб (за відсутності сильних опадів). Препарат 30 В - не фітотоксичний, не викликає опіків кори.
  Крім обробки дерев проти шкідників, потрібно провести обприскування проти моху, лишайників залізним чи мідним купоросом, або їх сумішшю з розрахунку 300-400 г на 10 л води.
  Для підсилення дії препаратів рекомендується додавати в баковий розчин сечовину (карбомід) - 100 г на 10 л води. Це не тільки позакореневе підживлення, а й профілактичний захід, який спрямований на знищення збудників парші та борошнистої роси. Згадані методи