Головне меню

До уваги садоводів: весняний захист плодових насаджень

  Весняний період у садах - один із найвідповідальніших та напружених у догляді за деревами, коли обов’язково4а67пам6п6раонекмппп потрібно починати роботи із захисту плодових насаджень від шкідливих організмів - комах-шкідників, кліщів, збудників хвороб, мохів, лишайників.
 З урахуванням початку розвитку всіх цих організмів боротьбу з ними необхідно починати до розпускання бруньок. Це зазвичай буває у так званий період лютнево-березневих «вікон».

  Багато шкідників, наприклад, різні види щитівок (комовидна, несправжньокаліфорнійська, сливова та інші), а також деякі види попелиць, кліщів, медяниць пробуджуються після зимової діапаузи вже за температури +7-8оС, а з настанням +12 +14оС починається період активної шкодочинності весняних поколінь.
  У цей же період активізуються збудники хвороб, ріст мохів та лишайників. Тому в ці дні («вікна») потрібно виконати ряд операцій, спрямованих на захист плодових дерев від шкідливих організмів.
 Насамперед слід почати весняне або закінчити осінньо-зимове обрізання дерев, метою якого є освітлення крони дерева, видалення старих (які вже плодоносили) та пошкоджених хворобами пагонів, а також забезпечення оптимального навантаження майбутніми плодами. Цей захід не тільки має агротехнічний, механічний напрям, а й знижує до відповідного рівня шкідливість фітофагів, що зимують на гілках дерев, - яйцекладки шовкопрядів, гнізда із засохлого листя білана жилкуватого та золотогузки і деяких інших шкідників. Одночасно зачищають, збирають та знищують стару відмерлу кору, замазують садовим варом тріщини, морозобоїни, дупла, де також зимують кліщі, попелиці, гусінь яблуневої плодожерки та інших видів лускокрилих. Обов’язково потрібно збирати та знищувати опале листя, бур’яни, де можуть зберігатися збудники хвороб, такі як парша, борошниста роса, лялечки та гусінь у мінах листомінуючих молей.
  Розпушення грунту в пристовбурових колах на глибину 15-20 см знищує личинок пильщиків, що перезимували, та частину популяції яблуневої і грушевої плодожерок, яка залялькувалася у ґрунті. Наступним кроком є застосування інтегрованої системи захисту насаджень від захворювань та шкідників. Упродовж останніх років розвиток грибних захворювань у саду став більш раннім, і починається він ще до цвітіння. Значні перепади між денними і нічними температурами, унаслідок яких утворюється роса, сприяє ранньому розвитку моніліозу.
  Враховуючи те, що ранньою весною у випадку обробітку контактними фунгіцидами на рослині наступного дня утворюються значні незахищені ділянки (квітки, листя та пагони яблуні ростуть швидко), ранній захист яблуні необхідно базувати на системних препаратах, які мають трансламінарну дію і тривалий час захищають рослину. Розвиток інфекційних захворювань починається з ураження рослин збудником хвороби. Безпосередньо після ураження розвиток захворювання упродовж певного періоду протікає приховано, без зовнішніх ознак, і лише через деякий час на уражених органах або на всій рослині проявляються симптоми хвороби. Серед найбільш поширених і небезпечних захворювань яблуні в Україні є парша, борошниста роса, моніліоз та альтернаріоз.
  З хімічних засобів захисту в цей період високоефективним є Препарат 30 В (індустріальне масло), яким бажано обприскувати крони, скелетні гілки та штамби дерев за норми витрати препарату 600-800 мл на 10 л води.
  Це фактично новий препарат вітчизняного виробництва, він безпечний для людини та навколишнього середовища. Діє за принципом асфіксії, тобто, покриваючи тонким шаром масляної плівки поверхню кори гілок та штамбу, він не дає змогу дихати шкідникам, що перезимували. Останні без доступу повітря задихаються та гинуть. Така дія зберігається тривалий час - до 30 і більше діб (за відсутності сильних опадів). Препарат 30 В - не фітотоксичний, не викликає опіків кори.
  Крім обробки дерев проти шкідників, потрібно провести обприскування проти моху, лишайників залізним чи мідним купоросом, або їх сумішшю з розрахунку 300-400 г на 10 л води.
  Для підсилення дії препаратів рекомендується додавати в баковий розчин сечовину (карбомід) - 100 г на 10 л води. Це не тільки позакореневе підживлення, а й профілактичний захід, який спрямований на знищення збудників парші та борошнистої роси. Згадані методи перевірені на практиці та рекомендовані для застосування не тільки в промислових садах, а й на присадибних (дачних) ділянках.

Фаза масового розпускання бруньок
  Проводимо обприскування як проти шкідників, так проти хвороб наприклад, Чемпіоном - з розрахунку 3 кг/га або 30 г/10 л води, Стробі - 200 г/га або 20 г/10 л води, Хорус - 200 г/га або 2 г/10 л води, Коссайт - 2,5 кг/га або 25 г/10 л води. До робочого розчину фунгіцидів потрібно додати один з інсектицидів проти шкідників - Карате Зеон - 0,4 кг/га або 4 г/10 л води, Фастак - 0,25 л/га або 2,5 мл/10 л води, Золон - 3 л/га або 30 мл/10 л води, Маршал - 1,5 л/га або 15 мл/10 л води та інші дозволені « Переліком…».

Фаза «утворення суцвіть - рожевий бутон»
 Обробка спрямована проти гусені, що відроджується, листокруток, жуків довгоносиків, попелиць, несправжніх гусениць пильщиків, мінуючих молей, личинок щитівок та несправжніх щитівок, а також збудників хвороб. Обприскують одним із названих препаратів, а також можна застосовувати Данадим - 2,0 л/га або 20 мл/10 л води, Конфідор - 0,25 кг/га або 2,5 г/10 л води, Матч - 1,0 л/га або 10 мл/10 л води, Нурел-Д - 1,5 л/га або 15 мл/10 г води. З фунгіцидів у робочий розчин до інсектицидів потрібно додавати Блу Бордо - 5 кг/га або 50 г/10 л води, Делан - 1 кг/га або 10 г/10 л води. Цей препарат особливо ефективний на персику проти такої широко розповсюдженої та небезпечної хвороби, як кучерявість листя. Крім перерахованих фунгіцидів, ефективним є застосування проти хвороб препарату Імпакт - 150 г/га або 1,5 г/10 л води, Рубіган - 0,6 л/га або 6 г/10 л води, Топаз - 0,4 л/га або 4 мл/10 л води, Топсин М - 1,2 кг/га або 12 г/10 л води. У цей період пестицидами обробляють всі сорти різних строків дозрівання всіх плодових культур.Наступне обприскування пестицидами проводять відразу після закінчення цвітіння проти гусениць, які пошкоджують листя, попелиць, щитівок, медяниць, кліщів та хвороб. Застосовують один із названих препаратів у суміші інсектицид + фунгіцид.
  У 2017 році сади зазнали багатьох стресових факторів. І з самого початку через значні весняні приморозки сезон став справжнім випробуванням. Наприкінці квітня морози завдали шкоди деревам у фазі цвітіння та рожевого бутону, що спричинило загибель генеративних органів у кісточкових культур (абрикоса, персика, черешні, вишні). Потім морози у травні довершили загибель на більшості території області вже зав’язі яблук, груш і квітів суниці та інших плодових культур.
  Такого аномального зниження температури навесні не було вже понад сто років, стверджують синоптики. В результаті у садах загинуло більше половини врожаю. Після заморозків необхідно застосувати новітнє амінокислотне добриво ІЗАБІОН® (у нормі 2-3 л/га) або ж два рази - до заморозків та після них у нормі 2 л/га. Оскільки це органічне добриво має в своєму складі набір амінокислот (особливо вільних амінокислот, які починають відразу діяти), то препарат не тільки покращує живлення культури, але й діє як стимулятор росту і є антистресантом для рослини. Як свідчить практика 2017 року, якщо застосовувати ІЗАБІОН® після приморозків, то маточка залишається живою, а якщо після цвітіння – зав’язь майже не опадає. Вільні амінокислоти, що становлять 10% діючої речовини ІЗАБІОНУ®, миттєво запускають окисно-відновні процеси ушкоджених рослин, даючи шанс на порятунок врожаю.
  Зберігати готовий робочий розчин можна не більш як одну добу. При рясних та частих опадах обприскування необхідно повторити, особливо в тих випадках, коли використовуються препарати контактної дії. Якщо препарат купується у роздрібній торговій мережі, необхідно вимагати чек та сертифікат якості, позаяк в останні роки дуже багато засобів захисту рослин у випадкових продавців на ринках - це неякісні підробки.
  Норми витрати робочої рідини залежать від віку дерев: до 5 років - 0,5-1,0 л/дерево, 6-10 років - 2,5-3,0 л/дерево, 11 і старше - 3,0-3,5 л/дерево.

  Увага! При проведенні обприскувань необхідно дотримуватись рекомендацій на упаковці та елементарних вимог із безпеки при роботі з хімічними засобами захисту рослин.

Гаряча лінія

Вхід

Пошук

Календар

Липень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4