Головне меню

До уваги землекористувачів: методи та способи боротьби зі слимаками

  Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області подає до увагириlumak64gdb землекористувачів інформацію про способи боротьби зі слимаками, котрі у роки масового розмноження заподіюють значної шкоди овочевим, ягідним та декоративним культурам, в тому числі спричиняють зараження їх деякими видами грибкових захворювань.

  Слимаки - це група наземних легеневих молюсків з частково або повністю редукованою раковиною. Равликів, позбавлених раковини, називають ще голими слимаками. У нашій країні їх зустрічається близько 100 видів.
Найбільш шкідливі відносяться до сімейств аріонід або лімацид.
  Слимаки ведуть активний спосіб життя лише при достатньо високій вологості грунту. У роки з вологим літом зазвичай є їх масова поява.
  У посушливі роки, коли грунт сильно підсихає і вологість його різко падає, слимаки втрачають вагу, робляться млявими і погано харчуються, намагаються проникнути в грунт по тріщинах і різного роду ходів як можна глибше або ж ховаються під усілякі укриття, де вологість вище. При тривалій посусі слимаки оточують себе коконом, що складається з частинок грунту, скріпленої висохлим слизом, і в ньому перечікують несприятливий період. В цей час багато особини гинуть і чисельність шкідників різко скорочується.
  У роки масового розмноження, яке спостерігається останніми роками, слимаки заподіюють значної шкоди овочевим і ягідним культурам.
  Крім того, пошкоджуючи рослини, слимаки сприяють зараженню їх такими хворобами, як сіра гниль суниці, несправжня-борошниста роса гороху та ін. Це відбувається тому, що слимаки переносять спори грибів - збудників хвороб. І потім пошкодження, завдані слимаками, - це відкриті ворота для проникнення грибної та іншої інфекції.
  Методи захисту. Механічний метод боротьби зі слимаками - розкладка пасток і подальше знищення присутніх під ними шкідників. Встановлюють пастки (обрізки дощок, шматки фанери або картону, мішковину, пучки трави) в суху погоду. Щоб слимаки збиралися під пастками, ділянку, на якій їх встановлюють, і це особливо важливо, не поливають 5-7 днів, поки не підсохне верхній шар грунту. Після цього по периметру і центру ділянки через 10-15 м один від одного розкладають пастки, а грунт під ними рясно поливають. На наступний день зібраних під укриттями молюсків обливають окропом або посипають мінеральними добривами. Через 1-2 хв, як тільки равлики скинуть з тіла слиз і почнуть розповзатися, їх обробляють повторно. Пастки переносять на нове місце, не забувши при цьому зволожити під ними грунт.
  Процедуру повторюють через 2 - 3 дні, після чого чисельність шкідників повинна знизитися і під пастками будуть ховатися лише поодинокі особини.
  Потрібно постійно очищати ділянки від каміння, бур'янів, бадилля, обривків поліетиленової плівки, мішковини, під якими скупчуються шкідники. Привертають слимаків і загущені посіви (посадки) рослин: тут створюється сприятливий для них вологий і прохолодний мікроклімат.
  Так що утримання нормальної густоти стеблостою, особливо в дощові роки запорука не поширення шкідника.

Народні засоби боротьби проти слимаків:

- Чудовим засобом для відлякування слимаків вважаються подрібнені річкові ракушки з гострими краями, які розсипають стрічками між грядками.
Але на цьому боротьба з городніми слимаками не буде до кінця ефективною, якщо не захистити землю від слимаків з сусідніх ділянок.
- Для цього по межі своєї території слід насипати три смуги, на відстані 15 см один від одного, – гашене вапно, гірчицю або суперфосфат. Як показує народний досвід, здолати такі перешкоди не може жоден слимак.
- Використовувати приманки з різаних бульб картоплі. Їх вечорами треба розкладати поряд з рослинами, що захищаються, а рано вранці знищувати разом із слимаками.
- Пригостіть пивцем! Слимаки і равлики не можуть встояти перед пивом. Цією пристрастю можна скористатися, вриваючи в землю склянки й наполо