Головне меню

Садівникові на замітку: зимова обрізка саду

  Зимова обрізка потрібна для формування плодоносних дерев і чагарників. Без неї рослини менше плодоносять і обтяжуютьсяderhg56bfhnhfd старими гілками.
  Зимова обрізка підходить для зерняткових культур (яблуні, груші), деяких кісточкових (вишні, сливи) і чагарників (барбарису). Листя опало, повна видимість крони і доступ в її важкодоступні місця роблять цей процес найбільш ефективним і безпечним для рослин.
  Обрізка на початку зими найчастіше практикується на зимостійких і літніх сортах яблуні, груші, які вже плодоносять.

 

 Своєчасна і правильна обрізка допомагає контролювати ріст рослин і позбутися від шкідників і хвороб.

 Обрізка в кінці зими стимулює ріст рослин навесні, сприяє стрімкому зростанню пагонів, підвищенню врожайності і поліпшенню смаку плодів. У холодну пору року, в сиру погоду кісточкові культури не чіпають, але в кінці зими практикують санітарну обрізку – видалення засохлих гілок.

Правила зимової обрізки плодових дерев
1. Видаляють небажані гілки. В першу чергу, це мертві і хворі частини, незалежно від того, в якому місці на дереві вони знаходяться, а також поросль, що з’являється біля основи дерева.
2. Зрізують пагони, що ростуть усередину крони.
3. Для збільшення циркуляції повітря в кроні видаляють густо ростучі пагони, але не більше 1/4 їх загальної кількості, так як сильна обрізка може спровокувати зростання пасинків.
4. Торішні гілки вкорочують на 1/3, роблячи зріз над брунькою. Це підтримує гарну форму дерева і стимулює розвиток нових плодових гілок.
5. З молодих гілок видаляють ті, які ростуть усередину або розташовані надто близько до скелетних гілках.
6. Якщо необхідно зрізати кілька великих гілок, це роблять не відразу, а протягом двох-трьох зим. При занадто стрімкому зростанні дерева деякі гілки видаляють влітку (як додаток до зимової обрізки).
7. У зимовий період на гілках дерев часто видно кладки гусениць непарного шовкопряда і вузлики молі. Їх можна видалити вручну або обрізати. Завдяки цьому значно зменшиться кількість шкідників в саду.
8. Взимку легко перевірити всі гілки на наявність незвичайних пухлин, відкритих уражень або потемнінь. Виявлені нарости відразу зрізають.
9. Хоча взимку це не настільки актуально, як влітку, але інструменти все-таки рекомендується обробляти 10% -ним розчином спирту (2 ст. л. спирту на 1 склянку води).

  При проведенні зимових робіт в саду орієнтуються на зовнішній вигляд дерева або чагарнику, їх вік і сорт. Крім того треба враховувати клімат і чітко розуміти мету обрізки.
  Молоді дерева і чагарники обрізають тільки в кінці зими – початку весни, до пробудження бруньок. Вони не витримують зимової обрізки, так як річні гілки нижче зрізу швидко підмерзають.
 Обрізку починають з літніх сортів, переходячи до пізньостиглих. Для досягнення хороших результатів користуються гострим садовим інструментом – це забезпечує високу якість зрізів і дозволяє уникнути обмерзання ран.
 У морозну зиму обрізка може спровокувати появу стовбурових виразок, тому в такому випадку роботи переносять на кінець зими. У період з лютого до початку квітня обрізають яблуню, грушу, горобину, глід і кизил.
 У теплих регіонах обрізку починають як тільки дерева і чагарники перейдуть в стан спокою – тоді менша ймовірність передачі захворювань від однієї рослини до іншої.