Головне меню

Подати звернення

Держпродспоживслужбою Прикарпаття узагальнено результати соціально-гігієнічного моніторингу за 2017 рік

   Відповідно до Плану моніторингових досліджень, випробувань у сфері санітарного законодавства на території Івано-Франківської області, Плану державного моніторингу харчових продуктів рослинного та тваринного походження, на виконання відповідних доручень Віце-прем’єр-міністра України, листів Держпродспоживслужби та Міністерства соціальної політики України, спеціалістамизупавясав4534к Держпродспоживслужби області проведено моніторингові відвідування дитячих шкільних та дошкільних закладів освіти та закладів соціального захисту, де перебувають діти, та проведено лабораторні дослідження води питної, змивів

з об’єктів навколишнього середовища, харчових продуктів на об’єктах важливого соціального значення (централізованих водопроводів, дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, оздоровчих закладів, інтернатів).

Відповідно до аналізу проведеної роботи:
І. Централізовані водопроводи.
  На централізованих водопроводах області із 41 наявних об’єктів відібрано 113 проб води на 39 об’єктах, що становить 95%. На даних об’єктах здійснено відбір 113 проб, з яких не відповідали вимогам ДСанПіну по санітарно-хімічних показниках – 21 проба, що склало 18,5%, зокрема по мікробіологічних показниках - 7 (6,2%). Питна вода, яка не відповідала вимогам ДСанПіну подавалась із централізованих водопроводів Богородчанського, Галицького, Коломийського, Рогатинського та Тлумацького району.
 У зв’язку з виявленими нестандартними дослідженнями питної води фахівцями територіальних управлінь підготовлено листи-рекомендації керівникам суб’єктів господарювання та проведено повторний відбір, що зменшило нестандартні дослідження по централізованих водопроводах до 4,4%.
ІІ. Вода питна в ДНЗ, ЗОНЗ, соціальних закладах.
 Із 282 дошкільних навчальних закладів вода питна піддавалась дослідженням на 276 об’єктах, що становить 97%. Відібрано 586 проб, в результаті яких нестандартних 109 (18,6%) в 62 дошкільних навчальних закладах, що становить 22% від обстежених об’єктів. По санітарно-хімічних показниках не відповідали вимогам 19 проб, що становить 3,2%, а по мікробіологічних – 90 проб (19,3%). Найбільш питома вага бактеріально забрудненої води в ДНЗ Верховинського, Богородчанського, Коломийського, Тлумацького, Городенківського та Снятинського районів.
  В загальноосвітніх навчальних закладах дослідженням піддавалась вода питна практично в усіх закладах. Досліджено 638 об’єкти (школи), де відібрано 1388 проб. Результати досліджень показали 292 нестандартні проби, що становить 18% в 156 об’єктах (23 %). З них – по санітарно-хімічних показниках 23%, а по мікробіологічних – 77%.
 Найбільш бактеріально забрудненої питної води виявлено в ЗОНЗ Городенківського, Богородчанського, Рогатинського, Тлумацького та Калуського, Городенківського та Снятинського районів.
 В соціальних закладах піддано дослідженням води питної в 29 об’єктах із 32 наявних (90%), де відібрано 59 проб. Отримано наступні результати: 7 нестандартних проб, що становить 12% в 4 закладах (14%).
 Керівниками закладів освіти вищевказаних районів направлені листи із рекомендаціями про проведення необхідних заходів по покращенню якості питної води. Працівники територіальних управлінь Держпродспоживслужби повторно провели дослідження, після чого відсоток нестандартних досліджень по ДНЗ склав 0,34; по ЗОНЗ – 1,08; по соціальних закладах – нестандартні показники не виявлялися.
 Вода централізованих водопроводів, питна вода в ДНЗ, ЗОНЗ та соціальних закладах досліджувалась по наступних показниках:
- санітарно-хімічні: рН, хлор, твердість, нітрати, залізо, аміак, сульфати.
- мікробіологічні, зокрема на наявність загальних коліформ та інших.
  Основні відхилення стосувались рН, твердості води, наявності заліза та аміаку, загальних коліформ.
 Основними причинами позитивних результатів були: свіже фекальне забруднення локальних джерел водопостачання (аміак та загальні коліформи) внаслідок порушень утримання території закладів; природне залягання у водоносному горизонту гірських порід з підвищеним вмістом солей та зношеність водопровідних мереж є причиною підвищеної твердості води та наявності в ній заліза. Враховуючи дані показники, є нагальна необхідність в проведенні моніторингових досліджень води із локальних водопроводів ДНЗ, ЗОНЗ та соціальних закладів щорічно посезонно.

ІІІ. Дослідження змивів на БГКП (бактерії групи кишкової палички)
 Моніторингові відвідування супроводжувались відбором змивів з об’єктів довкілля, рук персоналу, обладнання на харчоблоках, посуду, інше.
Отримано наступні результати.
Моніторинговим дослідженням піддано:
- 277 ДНЗ, що становить 98% від наявних, де відібрано 2880 проб. Виявлено 221 позитивна проба (7,7%) на 71 об’єкті (25%);
- 684 ЗОНЗ, де відібрано 7000 проб. Виявлено 609 позитивних проб (8,8%) на 186 об’єктах (27%);
- 26 соціальних закладів, що становить 81% від наявних, де досліджено 260 проб. Позитивних – 19 проб (7%) у 6 закладах (23%).
 Причинами позитивних результатів досліджень на БГКП є порушення дотримання санітарного стану закладів: недотримання особистої гігієни працівниками, порушення технологічного процесу; недостатня кількість миючих та дезинфікуючих засобів; облаштування харчоблоків у пристосованих приміщеннях.

ІУ. Дослідження харчових продуктів
  Під час проведення лабораторних досліджень в 333 школах області відібрано 751 зразок харчових продуктів, в 163 дошкільних закладах освіти - 379 зразків харчових продуктів, в 26 соціальних закладах - 50 зразків харчових продуктів. У 42 зразках харчових продуктів виявлено невідповідності по мікробіологічних показниках, з них БГКП - 41 зразок; МАФАМ - 1 зразок.
  Позитивні результати мікробіологічних досліджень харчових продуктів встановлено в 21 школі, що становить 6,3%, в 12 закладах дошкільної освіти, що становить 7,4%, в 1 соціальному закладі, що становить 3,8%.
  Позитивні результати, зокрема по мікроорганізмах групи бактерій кишечної палички, виявлено в готових стравах в шкільних закладах: Снятинський район - 15,6%, Городенківський -10,3%, Калуський - 4,7%, Рогатинський - 3,6%, Галицький - 2,2%; в дошкільних закладах Городенківський - 13,3%, Снятинський - 9,1%, Калуський - 6,6%, Рожнятівський - 3,6%, м. Івано-Франківськ - 3,1%; в соціальних закладах – Снятинський район - 6,3%, що є наслідком порушення операторами ринку харчових продуктів загальних гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами, в т.ч. правил особистої гігієни.
 Досліджено 1038 взірців харчових продуктів на калорійність, відібраних із харчоблоків ДНЗ, ЗОНЗ та інтернатних закладів. З них не відповідали гігієнічним вимогам 16 взірців, що становить 3%.
 Дослідження харчових продуктів рослинного походження (ячмінь озимий, соя, соняшник, ріпак, картопля, морква, буряк столовий, капуста) проводились в господарствах 10 районів області.
Вищезазначена продукція була досліджена по групах показників :
- піретроїди, дитілокарбомати;
- хлорорганічні сполуки;
- фосфорорганічні сполуки;
- хімічні елементи;
- мікотоксини;
- радіонукліди.
  Загалом відібрано 606 зразків рослинної продукції. За результатами досліджень встановлено у 8 зразках продукції перевищення допустимих норм, зокрема в картоплі, моркві - по вмісту нітратів та соняшника - по вмісту мікотоксинів.
  Господарствам, в яких виявлена невідповідність, направлено рекомендаційні листи щодо зміни призначеного використання такої продукції або приведення її у відповідність.
 При проведенні моніторингових відвідувань найчастіше виявлялись порушення щодо недотримання правил миття посуду, особистої гігієни персоналу, недостатнє забезпечення миючими, дезінфікуючими засобами, не промаркований розробочний інвентар, недостатньо столового та кухонного посуду, частина приміщень харчоблоків потребує ремонту, реконструкції з дообладнанням відділення первинної обробки сировини, ревізії та заміни водопровідних, каналізаційних мереж.
 В ході відвідувань спеціалістами Держпродспоживслужби надавалась консультативно-методична допомога персоналу закладів щодо дотримання загальних гігієнічних вимог, ведення документації, профілактики харчових отруєнь.
 Керівникам тих об’єктів, де виявлені невідповідності, направлено рекомендаційні листи з пропозиціями щодо виправлення порушень. Отримано від них відповіді про усунення невідповідностей та проведено повторно відбір зразків для лабораторних досліджень.
 Узагальнені результати моніторингових досліджень направлено Департаменту освіти, науки та молодіжної політики та Департаменту соціальної політики облдержадміністрації, районним, міським відділам освіти, іншим зацікавленим організаціям.

Гаряча лінія

Календар

Березень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Пошук