Встановлення факту отруєння бджіл
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує, що у випадку масової загибелі бджіл власник зареєстрованої пасіки має право звернутися до органів місцевого самоврядування з відповідною заявою та вимогою фіксації випадку отруєння бджіл.
Варто зазначити, що власники пасік, які не зареєстрували пасіку або не повідомили органи місцевого самоврядування про її перебування в регіоні, всі ризики завдання шкоди або загибелі пасіки внаслідок застосування засобів захисту рослин беруть на себе.
Наявність та кількість бджолиних сімей у власника пасіки підтверджуються ветеринарно-санітарним паспортом пасіки. У разі відсутності ветеринарно-санітарного паспорта пасіки або записів у ньому про кількість бджолиних сімей (наявних та таких, що перевезені на кочівлю) інформація власника пасіки про наявну кількість бджолиних сімей не береться до уваги.
Обстеження проводиться постійно діючою Комісією із встановлення факту отруєння бджіл, яка є правоможною в разі присутності представників Держпродспоживслужби, органу місцевого самоврядування, Національної поліції України та власника пасіки або уповноваженої ним особи.
Результати обстеження Комісії фіксуються в Акті встановлення факту отруєння бджіл. Якщо підтверджено факт отруєння бджіл ЗЗР і визначено коефіцієнт обрахунку шкоди, заподіяної власнику пасіки– останній може вимагати компенсацію, в тому числі і в судовому порядку.
Детальніше - в наочних матеріалах, розроблених спільно з європейським проєктом EU4SaferFood, створених згідно з Інструкцією з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, затвердженою Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 19.02.2021 № 338.